Opis obrazu Dama z łasiczką

Kolejnym bardzo dobrym i ważnym obrazem we włoskiej kulturze, jest obraz Leonarda da Vinci pod tytułem „Dama z łasiczką”. Obraz przedstawia portret kobiety trzymającej gronostaja, wcześniej uważanego za łasiczkę lub fretkę. Zwierzę spoczywające na łonie modelki to symboliczne przedstawienie tej sytuacji. Na pierwszym planie widać młodą, piękną kobietę o jasnej twarzy w ujęciu w trzech czwartych. Jej włosy są ciemne, przepasane na czole cienkim rzemykiem i gładko zaczesane do tyłu w mały warkocz. Pokryte są także przezroczystym woalem. Tajemnicza dama ma drobne usta i szare, duże oczy. Jest ona zwrócona w lewą stronę, zaś ciało ma odchylone do tyłu. Na smukłej, alabastrowej szyi znajdują się czarne korale. Kobieta ubrana jest w aksamitną, kolorową suknię z rozciętymi, szerokimi rękawami oraz głębokim dekoltem w kwadrat. Dama trzyma ułożone na jej łonie małe, jasnobeżowe zwierzątko. Gronostaj unosi swoją głowę i również patrzy w lewą stronę. Tło obrazu jest ciemne, przez co malarz wyeksponował damę i zwierzę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>