Obraz Mona Lisa

Chyba najbardziej rozpoznawalnym obrazem włoskiego malarstwa, jest obraz tajemniczej Mony Lisy, Leonarda da Vinci. Przedstawia on siedzącą kobietę, namalowaną do połowy, można powiedzieć o bujnych kształtach,długich, prostych i ciemnych włosach, które opadają na jej ramiona, ręce kobiety są ułożone w bardzo zrównoważony sposób oraz migdałowe oczy okryte delikatnymi brwiami oraz niewielkie usta. Uwagę bardzo przykuwa jej delikatny, niemal niezauważalny uśmiech. Dominującymi barwami na obrazie są ciemne, stonowane i chłodne kolory. Przeważa w nim zieleń, co też potwierdza kolor szaty samej Mony Lisy, jak i znajdujący się za nią las. Cechą charakterystyczną tego obrazu jest to, że z którejkolwiek strony nie stanęlibyśmy przed Moną Lisą, to zawsze będzie ona patrzyła wprost na nas. Ponadto da Vinci posłużył się techniką oszukującą zmysł widzenia, wykorzystując do tego cienie rzucane przez kości policzkowe. Dzięki temu uśmiech kobiety staje się bardziej widoczny, gdy patrzymy na jej oczy i znika po skierowaniu wzroku bezpośrednio na jej usta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>