Karnawał we Włoszech

Coroczny karnawał we Włoszech ma bardzo dalekie korzenie, a w dzisiejszych czasach praktycznie każde miasteczko na swoje własne tradycje związane właśnie z radosną zabawą i różnymi przebierankami i maskaradami. Oczywiście trudno je wszystkie nawet tylko wymienić z nazwy. Bardzo różny charakter mają także obchody karnawałowe. Bez wątpienia najsłyniejszym karnawałem całych Włoch i jednym z najsłynniejszych na świecie jest Carnevale di Venezia czyli Veneto. Inną grupę tradycji karnawałowych stanowią uliczne przemarsze wozów alegorycznych. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o Viareggio (Toscana), Putignano (Puglia), Acireale, Sciacca (Sicilia). W innych miejscowościach nawiązuje się do folkloru, dawnych zwyczajów: Ivrea (Piemonte, walka na pomarańcze), Oristano (Sardegna), Mezzojuso (Sicilia). Inną grupę stanowią maskarady związane z dawnymi ludowymi zwyczajami oddalającymi „zło”: Mamoiada (Sardegna), Tufara (Molise). W zależności od regionu i miejscowości karnawał w Italii rozpoczyna się w różych terminach. I tak najwcześniej zaczyna się już w dniu św. Szczepana 26 XII, czy też w Nowy Rok lub Trzech Króli. Kończy się zawsze we wtorek poprzedzający Środę Popielcową .Oczywiście te najważniejsze wydarzenia dla danego Karnawału mają swoje ustalone daty.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>